Camosun logo for print

Camosun Chargers Athletics

Men's Volleyball Team

Camosun currently fields teams in basketball, volleyball and golf. Since joining the CCAA and PACWEST conferences in 1994, the Chargers have competed in over 100 national and provincial championships with over 50 medal winning finishes. Our student-athletes carry a proud tradition of scholarship and have earned hundreds of awards in recognition of their achievements in academics and athletic performance.

2019-2020 Chargers Men's Volleyball Team

Coaching Staff

Head Coach
Charles Parkinson
Assistant Coach
Elion Wong
Assistant Coach
Rian Plante
Assistant Coach
Gord Inglis
Assistant Coach
Kyle Pankratz
Strength & Conditioning Coach
Elion Wong
Athletic Therapist
Lemuel Lau
Student Athletic Therapist
Thias Stang
Student Athletic Therapist
Kennedy Mar
Players
Last Name First Name Uniform Year Position Height Hometown High School Program
BASI Graham 3 2 LS 6'0'' Victoria, BC Reynolds Sec. BBA
BIDA Eduardo 9 3 LS  6'5" Ji-Parana, RO, Brazil Colegio Gabarito Exercise & Wellness
BOURDON Kyle 1 3 S/LIB 6'2" Victoria, BC Oak Bay High AD ARTS
BUTTERWORTH Kyle 10 1 S/LS 6'1" Kelowna, BC Okanagan Mission UT
CHISHOLM Aidan RS RS LS/OPP 6'5" St. Andrews, MB Lord Selkirk Arts & Science
CONLIN Liam 17 1 LS 6'5" Calgary, AB Master's Academy & College BBA
FEDORIW Harrison RS RS Middle 6'3" Victoria, BC Belmont Secondary BBA
FOLKERTS Brendan 7 3 LS 6'2" Winnipeg, MB MBCI BSM
HETTERVIK Eivind 4 1 Setter 6'2" Sauda, Norway Sauda Vidaregåande BSFL
HINGER Lucas RS RS LS 6'2" Okotoks, AB Holy Trinity BBA
HUMPHREYS Morgan 11 4 LS/OPP 6'5" Victoria, BC Reynolds Secondary BSM
La GUARDIA Kristopher 5 1 Libero 5'5" Vancouver, BC Vancouver College Visual Arts
MACDONELL Dale 6 3 Middle 6'6" Victoria, BC Pacific Christian BBA
MOORMAN Ty 17 5 Middle 6'8" Penticton, BC Penticton Secondary BSM
PENG Gerry RS RS Libero 6'0" Victoria, BC Claremont Secondary UT
PEREIRA Vitor 12 4 OPP 6'5" Belo Horizonte, Brazil Izabela Hendrix BBA
VOGEL Lorenz 8 3 Middle 6'6" Victoria, BC Claremont Secondary HMGT
WHITTLA Mitchell 13 3 LS 6'4" Victoria, BC Royal Bay Secondary UT

Profiles

  • Graham Basi #3

    Year
    2
    Position
    LS
    Height
    6'0"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Reynolds Secondary
    Program
    BBA
  • Eduardo Bida #9

    Year
    3
    Position
    LS
    Height
    6'5"
    Home
    Ji-Parana, RO, Brazil
    High School
    Colegio Gabarito
    Program
    Exercise & Wellness
  • Kyle Bourdon #1

    Year
    3
    Position
    S/LIB
    Height
    6'2"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Oak Bay High
    Program
    AD Arts
  • Kyle Butterworth #10

    Year
    1
    Position
    S/LS
    Height
    6'1"
    Home
    Kelowna, BC
    High School
    Okanagan Mission
    Program
    UT
  • Aiden Chisholm #RS

    Year
    RS
    Position
    LS/OPP
    Height
    6'5"
    Home
    St. Andrews, MB
    High School
    Lord Selkirk
    Program
    Arts & Science
  • Liam Conlin #17

    Year
    1
    Position
    LS
    Height
    6'5"
    Home
    Calgary, AB
    High School
    Master's Academy & College
    Program
    BBA
  • Harrison Fedoriw #RS

    Year
    RS
    Position
    Middle
    Height
    6'3"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Belmont Secondary
    Program
    BBA
  • Brendan Folkerts #7

    Year
    3
    Position
    LS
    Height
    6'2"
    Home
    Winnipeg, MB
    High School
    Mennonite Brethren Collegiate
    Program
    BSM
  • Eivind Hettervik #4

    Year
    1
    Position
    Setter
    Height
    6'2"
    Home
    Sauda, Norway
    High School
    Sauda Vidaregåande
    Program
    BSFL
  • Lucas Hinger RS

    Year
    RS
    Position
    LS
    Height
    6'2"
    Home
    Okotoks, AB
    High School
    Holy Trinity
    Program
    BBA
  • Morgan Humphreys #11

    Year
    4
    Position
    LS/OPP
    Height
    6'5"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Reynolds Secondary
    Program
    SPMA
  • Kristofer La Guardia #5

    Year
    1
    Position
    Libero
    Height
    5'5"
    Home
    Vancouver, BC
    High School
    Vancouver College
    Program
    Visual Arts
  • Dale MacDonell #6

    Year
    3
    Position
    Middle
    Height
    6'6"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Pacific Christian
    Program
    BBA
  • Ty Moorman #17

    Year
    5
    Position
    Middle
    Height
    6'8"
    Home
    Penticton, BC
    High School
    Penticton Secondary
    Program
    BSM
  • Gerry Peng #RS

    Year
    RS
    Position
    Libero
    Height
    6'0"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Claremont
    Program
    UT
  • Vitor Pereira #12

    Year
    4
    Position
    OPP
    Height
    6'5"
    Home
    Belo Horizonte, Brazil
    High School
    Izabela Hendrix
    Program
    BBA
  • Lorenz Vogel #8

    Year
    3
    Position
    Middle
    Height
    6'6"
    Home
    Victoria, MB
    High School
    Claremont Secondary
    Program
    HMGT
  • Mitchell Whittla #13

    Year
    3
    Position
    LS
    Height
    6'4"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Royal Bay Sec.
    Program
    UT

Coaches & Staff

Email
cparkinson@shaw.ca
Phone
250–217–3706

Charles Parkinson Head Coach

Home Town: Richmond, BC

High School: Richmond Sr. Secondary

Education

  • University of Manitoba NCCP
  • Level 4 NCCP Certified
  • Level 2 Beach Volleyball
  • Chartered Professional Coach (ChPC)
  • NCI Diploma BPE
  • Advanced Management for Non-Profits Certificate

Coaching Highlights

  • Head Coach Camosun men's volleyball, Winter 2007-present
  • PACWEST Gold Medalists, 2015-16
  • CCAA Gold Medalists, 2014-15
  • PACWEST Gold Medalists, 2014-15
  • PACWEST Bronze Medalists, 2012-13
  • BCCAA Gold Medalists, 2009-10
  • CCAA Bronze Medalists, 2008-09
  • BCCAA Men's Volleyball Coach of the Year, 2008-09
  • BCCAA Gold Medalists, 2008-09
  • 2012 17U Provincial Team – Silver, Western Elites
  • 2011 17U Provincial Team – Gold, Western Elites
  • 2010 19U Provincial Team
  • 2009 17U Provincial Team – Bronze, Western Elites
  • Head Coach Camosun men's volleyball, Winter 2007-present
  • Team BC 2010 NTCC 19U Men's Head Coach
  • Assistant Coach Camosun Chargers, Fall 2007
  • Head Coach Langara College Falcons (BC Champs) & Douglas College Royals
  • Head Coach UBC Juniors (BC Champs)
  • Head Coach VVA Juvenile (BC Silver Medalists)
  • Head Coach Claremont Jr. (BC Champs)

Professional Contributions

  • TV Analyst for Olympic Games (Atlanta, Sydney, Athens, Beijing and Rio), World League and World Beach Tour
  • 2011 Guest Writer 'The Source' Volleyball magazine
  • 2011 Level III Evaluator

Sports Highlights

  • National Team Captain
  • National Team Member World University Games, World Championships, World Cup and Pan Am Games
  • Men's Open National Championships All-Star and Silver Medalist
  • 4-West All Star and Gold Medalist
  • Western Canada Summer Games Gold Medalist
  • Elion Wong

    Assistant Coach, Strength & Conditioning Coach

  • 0m7a5435_48784781161_o.jpg

    Rian Plante

    Assistant Coach
     

  • Gord Inglis

    Assistant Coach
     

  • 0m7a5499_48784930312_o.jpg

    Kyle Pankratz

    Assistant Coach
     

  • Lemuel Lau

    Athletic Therapist

  • 0m7a5438_48784942702_o.jpg

    Thias Stang

    Student Athletic Therapist

  • 0m7a5439_48784416403_o.jpg

    Kennedy Mar

    Student Athletic Therapist

Canadian Collegiate Athletic Association (CCAA) and Pacific Western Athletic Association (PACWEST) Awards & Achievements

CCAA National Championships

Year Result
2017-2018 4th Place
2016-2017 5th Place
2015-2016 5th Place
2014-2015 Gold Medalists
2009-2010 5th Place
2008-2009 Bronze Medalists
Year Result
2005-2006 7th Place
2002-2003 Bronze Medalists
2001-2002 5th Place
1999-2000 5th Place
1998-1999 7th Place

CCAA Individual Awards

Name Year Result
Eduardo Bida 2018-2019 Athlete of the Week (Nov 14)
Eduardo Bida 2017-2018 Athelete of the Week (Feb 7)
Elion Wong 2016-2017 Athlete of the Week (Jan 25)
Mitchell Jesson 2015-2016 National Scholar Athlete
Vitor Macedo 2015-2016 Academic All-Canadian
Athlete of the Week (Mar 2)
Haakon Ostrem 2015-2016 Athlete of the Week (Nov 11)
Gabriel Duval 2014-2015 National Scholar Athlete
Cameron Fennema 2014-2015 Academic All-Canadian
Championship MVP
Championship Player of the Month (Semi-Final)
Gabriel Freund 2014-2015 National Scholar Athlete
Victor Macedo 2014-2015 Championship 2nd Team All-Star
Championship Player of the Month (Gold Medalists Final)
Tyler Remenda 2014-2015 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2014-2015 Championship 1st Team All-Star
Championship Player of the Month (Qtr-Final)
Lucas Dellabough 2013-2014 National Scholar Athlete
Cameron Fennema 2013-2014 National Scholar Athlete
James Poirier 2013-2014 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2013-2014 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Lucas Dellabough 2012-2013 National Scholar Athlete
Tanner Litwin 2012-2013 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2012-2013 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Tanner Litwin 2011-2012 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2011-2012 National Scholar Athlete
Henrik Herrebroeden 2010-2011 National Scholar Athlete
Stephen Richter 2010-2011 National Scholar Athlete
Blaine Barron 2009-2010 National Scholar Athlete
Henrik Herrebroeden 2009-2010 National Scholar Athlete
Martin Adey 2008-2009 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2008-2009 Athlete of the Month
Brent Hall 2008-2009 National Scholar Athlete
Derek Twomey 2008-2009 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2007-2008 Academic All-Canadian
Curtis Wood 2007-2008 National Scholar Athlete
Andrew Abbott 2005-2006 National Scholar Athlete
Chris Abra 2006-2007 National Scholar Athlete
John Galloway 2006-2007 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2006-2007 National Scholar Athlete
Andrew Abbott 2005-2006 National Scholar Athlete
John Galloway 2005-2006 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2005-2006 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Terry Major 2005-2006 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2004-2005 National Scholar Athlete
Colin Lundeen 2004-2005 All-Canadian
Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Terry Major 2004-2005 National Scholar Athlete
Linda Henderson 2003-2004 Coach of the Year (All Sports)
Colin Lundeen 2003-2004 Academic All-Canadian
Martin Reader 2003-2004 All-Canadian
Matt Carere 2002-2003 Athlete of the Month
All-Canadian
Academic All-Canadian
Matt Carere 2001-2002 Academic All-Canadian
Dan Casey 2001-2002 Athlete of the Month
Domingo Miguel 1999-2000 Player of the Year
Athlete of the Month
All-Canadian
John McParland 1995-1996 Athlete of the Month

PACWEST Provincial Championships

Year Result
2018-2019 Silver Medalists
2017-2018 Gold Medalists (Four-Peat)
2016-2017 Gold Medalists (Three-Peat)
2015-2016 Gold Medalists (Back-to-Back)
2014-2015 Gold Medalists
2013-2014 4th Place
2012-2013 Bronze Medalists
2011-2012 4th Place
2009-2010 Gold Medalists
2008-2009 Gold Medalists
2006-2007 5th Place
Year Result
2005-2006 Silver Medalists
2004-2005 5th Place
2003-2004 4th Place
2002-2003 Gold Medalists
2001-2002 Gold Medalists
2000-2001 5th Place
1999-2000 Silver Medalists
1998-1999 Gold Medalists
1997-1998 4th Place
1996-1997 4th Place
1995-1996 Bronze Medalists

PACWEST Individual Awards

Name Year Result
Graham Basi 2018-19 Academic Excellence
Eduardo Bida 2018-19 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 12-18)
Vitor Pereira 2018-19 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 19-25, 2018)
Athlete of the Week (Feb 11-17, 2019)
Carter Karpenko 2018-19 All-Rookie Team
Eduardo Bida 2017-18 Athlete of the Week (Feb 4 & Feb 25)
Matthew Bowers 2017-18 Athlete of the Week (Feb 11)
Jerome Cross 2017-18 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 14)
Rian Plante 2017-18 2nd Team All-Star
Matthew Bowers 2016-17 All-Rookie Team
Athlete of the Week (Feb 26)
Savana Walkingbear 2016-17 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 15)
Douglass Waterman 2016-17 2nd Team All-Star
Elion Wong 2016-17 Athlete of the Week (Jan 22)
Vitor Macedo 2015-16 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Oct 18, Feb 28)
Haakon Ostrem 2015-16 Athlete of the Week (Nov 8, Feb 21)
Savana Walkingbear 2015-16 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 1, Feb 7)
Cameron Fennema 2014-15 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 18, Mar 1)
Vitor Macedo 2014-15 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 22)
Rian Plante 2014-15 Athlete of the Week (Nov 30)
Alex Sadowski 2014-15 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 8)
Douglass Waterman 2014-15 All-Rookie Team
Lucas Dellabough 2013-14 Academic Excellence
Cameron Fennema 2013-14 All-Rookie Team
Vitor Macedo 2013-14 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 17)
Alex Sadowski 2013-14 1st Team All-Star
Academic Excellence
Athlete of the Week (Oct 28, Feb 10)
Alex Wolf 2013-14 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 27)
Lucas Dellabough 2012-13 Academic Excellence
Jeremy Finn 2012-13 Athlete of the Week (Nov 18, Jan 27)
Andrew Inglis 2012-13 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 25)
Ryan Marcellus 2012-13 All-Rookie Team
Lachlan Polson 2012-13 All-Rookie Team
Alex Sadowski 2012-13 1st Team All-Star
Academic Excellence
Alex Wolf 2012-13 Athlete of the Week (Feb 3)
Garrett Marcellus 2011-12 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Oct 30)
Stephen Richter 2011-12 Academic Excellence
Alex Sadowski 2011-12 Rookie of the Year
All-Rookie Team
Academic Excellence
Henrik Herrebrøden 2010-11 Academic Excellence
Jon Joerstad 2010-11 All-Rookie Team
Stephen Richter 2010-11 Academic Excellence
Josh Coutts 2009-10 2nd Team All-Star
Brent Hall 2009-10 Academic Excellence
Henrik Herrebrøden 2009-10 Academic Excellence
Garrett Marcellus 2009-10 Athlete of the Week (Jan 10)
Eric Riedstra 2009-10 All-Rookie Team
Aleks Saddlemyer 2009-10 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 29, Feb 28)
Dan Goodburn 2008-09 1st Team All-Star
Brent Hall 2008-09 Academic Excellence
Aleks Saddlemyer 2008-09 Athlete of the Week (Jan 18, Mar 1)
Chris Abra 2007-08 Academic Excellence
Dan Goodburn 2007-08 1st Team All-Star
Academic Excellence
Athlete of the Week (Feb 10)
Chris Abra 2006-07 Academic Excellence
John Galloway 2006-07 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 21)
Dan Goodburn 2006-07 Academic Excellence
Athlete of the Week (Feb 4)
John Galloway 2005-06 Academic Excellence
Dan Goodburn 2005-06 1st Team All-Star
Academic Excellence
Athlete of the Week (Nov 13)
Brian Riedstra 2005-06 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 29)
Dan Goodburn 2004-05 Academic Excellence
Colin Lundeen 2004-05 Player of the Year
1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 14)
Terry Major 2004-05 Academic Excellence
Athlete of the Week (Feb 21)
Colin Lundeen 2003-04 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 8)
Martin Reader 2003-04 Player of the Year
1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 9)
Matt Carere 2002-03 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 9, Mar 1)
Josh Howatson 2002-03 2nd Team All-Star
Adam Parkes 2002-03 1st Team All-Star
Matt Carere 2001-02 2nd Team All-Star
Dan Casey 2001-02 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 10)
Adam Parkes 2001-02 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 4, Mar 3)
Dan Casey 2000-01 2nd Team All-Star
Peter Hart 2000-01 Athlete of the Week (Nov 5)
Dan Casey 1999-00 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 13)
Domingo Miguel 1999-00 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 7)
Adam Parkes 1999-00 1st Team All-Star
Darren Goss 1998-99 1st Team All-Star
Brian Hiebert 1998-99 1st Team All-Star
Josh Vlasveld 1998-99 2nd Team All-Star
Andrew Ewert 1997-98 2nd Team All-Star
Mark Cooper 1996-97 1st Team All-Star
Mark Cooper 1995-96 1st Team All-Stars
Cam Wilson 1995-96 2nd Team All-Star
Brian Stevens 1994-95 2nd Team All-Star

University Transfers

Name Year School
Cam Fennema 2013-2015 University of BC
Tanner March 2011-2014 University of BC - Okanagan
Lachlan Polson 2012-2014 Mt Royal University
Chhase McFarlen 2010-2013 University of New Brunswick
Davis Proch 2009-2012 University of BC - Okanagan
Alex Saddlemyer 2007-2010 Thompson Rivers University
John Galloway 2005-2007 University of Manitoba
Devon Parkinson 2006-2007 Dalhousie University, 2011 Pan Am Games Team
Eric Collette 2003-2005 University of Winnipeg
Colin Lundeen 2003-2005 Indiana University, Purdue University Fort Wayne
Aaron Winstone 2003-2005 University of Calgary
Martin Reader 2002-2004 University of BC
Josh Howatson 2002-2003 Trinity Western University
Matt Carere 2001-2003 University of Hawaii
Dan Casey 1999-2002 University of Victoria, Dalhousie University
Darren Goss 1998-2000 York University
Domingo Miguel 1998-2000 York University
Brian Hiebert 1998-1999 University of Victoria
Josh Vlasveld 1998-1999 University of Winnipeg & University of Victoria
Dave Major 1998-1999 University of Victoria
Andrew Ewert 1996-1998 Queens University
Mark Cooper 1995-1997 University of Victoria
Cam Wilson 1995-1997 University of Victoria
Cam Cooper 1994-1996 University of Victoria
Loren Jacula 1994-1996 University of Victoria
Brian Stevens 1994-1995 University of Victoria & University of BC
Mike Travers 1993-1997 University of Victoria
Scott Thomas 1993-1997 University of Victoria
Contact Us
Camosun College Lansdowne
3100 Foul Bay Rd
Victoria BC V8P 5J2
Camosun College Interurban
4461 Interurban Rd
Victoria BC V9E 2C1
  • 250–370–3000
  • 1–877–554–7555 (toll-free)

©1996–2019 Camosun College | Victoria BC, Canada | Printed: October 22, 2019 at 10:41 pm Change Everything logo for print