Camosun logo for print

Camosun Chargers Athletics

Men's Volleyball Team

Camosun currently fields teams in basketball, volleyball and golf. Since joining the CCAA and PACWEST conferences in 1994, the Chargers have competed in over 100 national and provincial championships with over 50 medal winning finishes. Our student-athletes carry a proud tradition of scholarship and have earned hundreds of awards in recognition of their achievements in academics and athletic performance.

2017-2018 Chargers Men's Volleyball Team

Roster will be announced in September 2017.

Coaching Staff

Head Coach
Charles Parkinson
Assistant Coach
Joshua Kirkham
Assistant Coach
Gord Inglis
Assistant Coach
Andrew Inglis
Strength & Conditioning Coach
Dustin Moore
Athletic Therapist
Matt Lumsdaine
Student Athletic Therapist
Kurtis Hills

BACK ROW L-R: Kurtis Hills (Student Athletic Therapist), Charles Parkinson (Head Coach), Joshua Kirkham (Asst. Coach), Morgan Humphreys, Dale MacDonell, Peter Jacob, Mack Mravnik, Cole Beevor-Potts, Lorenz Vogel, Douglass Waterman, Andrew Inglis (Asst. Coach), Gord Inglis (Asst. Coach).

FRONT ROW L-R: Nicholas Martin, Jerome Cross, Rian Plante, Graham Basi, Elion Wong, Dennis Candell, Matthew Bowers, Spencer Janzen..

NOT PICTURED: Matt Lumsdaine (Athletic Therapist), Dustin Moore (Strength and Conditioning Coach).

Players
Last Name First Name Uniform Year Position Height Hometown High School Program
BASI Graham RS RS Red Shirt 6'0" Victoria, BC Reynolds Sec. UT
BEEVOR-POTTS Cole 2 2 Outside  6'5" Victoria, BC Oak Bay High UT
BOWERS Matthew 10 2 Left Side 6'5" Milton, ON Jean Vanier Catholic UT
CANDELL Dennis 13 2 Setter 6'2" Victoria, BC Pacific Christian Arts & Sci
CROSS Jerome 3 2 Left Side 6'6" Burnaby, BC Moscrop Jr. Sec. UT
HUMPHREYS Morgan 11 2 Right Side 6'4" Victoria, BC Reynolds Sec. SPMA
JACOB Peter RS RS Red Shirt 6'2" Whitehorse, YT F.H. Collins Sec. BSFL
JANZEN Spencer 14 4 Middle 6'5" Beausejour, MB Calvin Christian Collegiate UT
MACDONELL Dale 6 1 Middle 6'6" Victoria, BC Pacific Christian Bus. Admin
MARTIN Nicholas 5 1 Left Side 6'4" Perth, AUSTRALIA Wesley College Bus. Admin
MRAVNIK Mack 7 3 Setter 6'6" Winnipeg, MB Kelvin High BSFL
PLANTE Rian 1 5 Right Side 6'1" Comox, BC Highland Sec. UT
VOGEL Lorenz 12 1 Middle 6'5" Victoria, BC Claremont Sec. UT
WATERMAN Douglass 15 4 Middle 6'5" Victoria, BC Belmont Sec. BSFL
WONG Elion 4 5 Libero 5'10" Victoria, BC Oak Bay High BSFL

Profiles

  • Graham Basi RS

    Year
    RS
    Position
    RS
    Height
    6'0"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Reynolds Secondary
    Program
    UT
  • Cole Beevor-Potts #2

    Year
    2
    Position
    Outside
    Height
    6'5"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Oak Bay High
    Program
    UT
  • Matthew Bowers #10

    Year
    2
    Position
    Left Side
    Height
    6'2"
    Home
    Milton, BC
    High School
    Jean Vanier Catholic
    Program
    UT
  • Dennis Candell #13

    Year
    2
    Position
    Setter
    Height
    6'2"
    Home
    Victoria, ON
    High School
    Pacific Christian
    Program
    Arts & Science
  • Jerome Cross #3

    Year
    2
    Position
    Left Side
    Height
    6'6"
    Home
    Burnaby, BC
    High School
    Moscrop Jr. Secondary
    Program
    UT
  • Morgan Humphreys #11

    Year
    2
    Position
    Right Side
    Height
    6'4"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Reynolds Secondary
    Program
    SPMA
  • Peter Jacob RS

    Year
    RS
    Position
    RS
    Height
    6'2"
    Home
    Whitehorse, YT
    High School
    F.H. Collins Sec.
    Program
    BSFL
  • Spencer Janzen #14

    Year
    4
    Position
    Middle
    Height
    6'5"
    Home
    Beausejour, MB
    High School
    Calvin Christian Collegiate
    Program
    UT
  • Dale Macdonell #6

    Year
    1
    Position
    Middle
    Height
    6'6"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Pacific Christian
    Program
    Bus. Admin
  • Nicholas Martin #5

    Year
    1
    Position
    Left Side
    Height
    6'4"
    Home
    Perth, Australia
    High School
    Wesley College
    Program
    Bus. Admin
  • Mack Mravnik #7

    Year
    3
    Position
    Setter
    Height
    6'6"
    Home
    Winnipeg, MB
    High School
    Kelvin High
    Program
    BSFL
  • Rian Plante #1

    Year
    5
    Position
    Right Side
    Height
    6'1"
    Home
    Comox, MB
    High School
    Highland Secondary
    Program
    UT
  • Lorenz Vogel #12

    Year
    1
    Position
    Middle
    Height
    6'5"
    Home
    Victoria, MB
    High School
    Claremont Secondary
    Program
    UT
  • Douglass Waterman #15

    Year
    4
    Position
    Middle
    Height
    6'5"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Belmont Secondary
    Program
    BSFL
  • Elion Wong #4

    Year
    5
    Position
    Libero
    Height
    5'10"
    Home
    Victoria, BC
    High School
    Oak Bay
    Program
    BSFL

Coaches & Staff

Email
cparkinson@shaw.ca
Phone
250–217–3706

Charles Parkinson Head Coach

Home Town: Richmond, BC

High School: Richmond Sr. Secondary

Education

  • University of Manitoba NCCP
  • Level 4 NCCP Certified
  • Level 2 Beach Volleyball
  • Chartered Professional Coach (ChPC)
  • NCI Diploma BPE
  • Advanced Management for Non-Profits Certificate

Coaching Highlights

  • Head Coach Camosun men's volleyball, Winter 2007-present
  • PACWEST Gold Medalists, 2015-16
  • CCAA Gold Medalists, 2014-15
  • PACWEST Gold Medalists, 2014-15
  • PACWEST Bronze Medalists, 2012-13
  • BCCAA Gold Medalists, 2009-10
  • CCAA Bronze Medalists, 2008-09
  • BCCAA Men's Volleyball Coach of the Year, 2008-09
  • BCCAA Gold Medalists, 2008-09
  • 2012 17U Provincial Team – Silver, Western Elites
  • 2011 17U Provincial Team – Gold, Western Elites
  • 2010 19U Provincial Team
  • 2009 17U Provincial Team – Bronze, Western Elites
  • Head Coach Camosun men's volleyball, Winter 2007-present
  • Team BC 2010 NTCC 19U Men's Head Coach
  • Assistant Coach Camosun Chargers, Fall 2007
  • Head Coach Langara College Falcons (BC Champs) & Douglas College Royals
  • Head Coach UBC Juniors (BC Champs)
  • Head Coach VVA Juvenile (BC Silver Medalists)
  • Head Coach Claremont Jr. (BC Champs)

Professional Contributions

  • TV Analyst for Olympic Games (Atlanta, Sydney, Athens, Beijing and Rio), World League and World Beach Tour
  • 2011 Guest Writer 'The Source' Volleyball magazine
  • 2011 Level III Evaluator

Sports Highlights

  • National Team Captain
  • National Team Member World University Games, World Championships, World Cup and Pan Am Games
  • Men's Open National Championships All-Star and Silver Medalist
  • 4-West All Star and Gold Medalist
  • Western Canada Summer Games Gold Medalist
  • Joshua Kirkham

    Assistant Coach

  • Gord Inglis

    Assistant Coach

  • Andrew Inglis

    Assistant Coach

  • Dustin Moore

    Dustin Moore

    Strength & Conditioning Coach

  • Matt Lumsdaine

    Athletic Therapist

  • Kurtis Hills

    Student Athletic Therapist

Canadian Collegiate Athletic Association (CCAA) and Pacific Western Athletic Association (PACWEST) Awards & Achievements

CCAA National Championships

Year Result
2016-2017 Tied 5th Place
2015-2016 5th Place
2014-2015 Gold Medalists
2009-2010 5th Place
2008-2009 Bronze Medalists
Year Result
2005-2006 7th Place
2002-2003 Bronze Medalists
2001-2002 5th Place
1999-2000 5th Place
1998-1999 7th Place

CCAA Individual Awards

Name Year Result
Elion Wong 2016-2017 Athlete of the Week (Jan 25)
Mitchell Jesson 2015-2016 National Scholar Athlete
Vitor Macedo 2015-2016 Academic All-Canadian
Athlete of the Week (Mar 2)
Haakon Ostrem 2015-2016 Athlete of the Week (Nov 11)
Gabriel Duval 2014-2015 National Scholar Athlete
Cameron Fennema 2014-2015 Academic All-Canadian
Championship MVP
Championship Player of the Month (Semi-Final)
Gabriel Freund 2014-2015 National Scholar Athlete
Victor Macedo 2014-2015 Championship 2nd Team All-Star
Championship Player of the Month (Gold Medalists Final)
Tyler Remenda 2014-2015 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2014-2015 Championship 1st Team All-Star
Championship Player of the Month (Qtr-Final)
Lucas Dellabough 2013-2014 National Scholar Athlete
Cameron Fennema 2013-2014 National Scholar Athlete
James Poirier 2013-2014 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2013-2014 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Lucas Dellabough 2012-2013 National Scholar Athlete
Tanner Litwin 2012-2013 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2012-2013 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Tanner Litwin 2011-2012 National Scholar Athlete
Alex Sadowski 2011-2012 National Scholar Athlete
Henrik Herrebroeden 2010-2011 National Scholar Athlete
Stephen Richter 2010-2011 National Scholar Athlete
Blaine Barron 2009-2010 National Scholar Athlete
Henrik Herrebroeden 2009-2010 National Scholar Athlete
Martin Adey 2008-2009 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2008-2009 Athlete of the Month
Brent Hall 2008-2009 National Scholar Athlete
Derek Twomey 2008-2009 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2007-2008 Academic All-Canadian
Curtis Wood 2007-2008 National Scholar Athlete
Andrew Abbott 2006-2007 National Scholar Athlete
Chris Abra 2006-2007 National Scholar Athlete
John Galloway 2006-2007 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2006-2007 National Scholar Athlete
Andrew Abbott 2005-2006 National Scholar Athlete
John Galloway 2005-2006 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2005-2006 Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Terry Major 2005-2006 National Scholar Athlete
Dan Goodburn 2004-2005 National Scholar Athlete
Colin Lundeen 2004-2005 All-Canadian
Academic All-Canadian
National Scholar Athlete
Terry Major 2004-2005 National Scholar Athlete
Linda Henderson 2003-2004 Coach of the Year (All Sports)
Colin Lundeen 2003-2004 Academic All-Canadian
Martin Reader 2003-2004 All-Canadian
Matt Carere 2002-2003 Athlete of the Month
All-Canadian
Academic All-Canadian
Matt Carere 2001-2002 Academic All-Canadian
Dan Casey 2001-2002 Athlete of the Month
Domingo Miguel 1999-2000 Player of the Year
Athlete of the Month
All-Canadian
John McParland 1995-1996 Athlete of the Month

PACWEST Provincial Championships

Year Result
2016-2017 Gold Medalists (Three-Peat)
2015-2016 Gold Medalists (Back-to-Back)
2014-2015 Gold Medalists
2013-2014 4th Place
2012-2013 Bronze Medalists
2011-2012 4th Place
2009-2010 Gold Medalists
2008-2009 Gold Medalists
2006-2007 5th Place
2005-2006 Silver Medalists
Year Result
2004-2005 5th Place
2003-2004 4th Place
2002-2003 Gold Medalists
2001-2002 Gold Medalists
2000-2001 5th Place
1999-2000 Silver Medalists
1998-1999 Gold Medalists
1997-1998 4th Place
1996-1997 4th Place
1995-1996 Bronze Medalists

PACWEST Individual Awards

Name Year Result
Matthew Bowers 2016-2017 All-Rookie Team
Athlete of the Week (Feb 26)
Savana Walkingbear 2016-2017 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 15)
Douglass Waterman 2016-2017 2nd Team All-Star
Elion Wong 2016-2017 Athlete of the Week (Jan 22)
Vitor Macedo 2015-2016 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Oct 18, Feb 28)
Savana Walkingbear 2015-2016 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 1, Feb 7)
Haakon Ostrem 2015-2016 Athlete of the Week (Nov 8, Feb 21)
Alex Sadowski 2014-2015 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 8)
Cameron Fennema 2014-2015 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 18, Mar 1)
Vitor Macedo 2014-2015 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 22)
Douglass Waterman 2014-2015 All-Rookie Team
Rian Plante 2014-2015 Athlete of the Week (Nov 30)
Alex Sadowski 2013-2014 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Oct 28, Feb 10)
Vitor Macedo 2013-2014 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 17)
Alex Wolf 2013-2014 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 27)
Cameron Fennema 2013-2014 All-Rookie Team
Lucas Dellabough 2012-2014 Academic Excellence
Alex Sadowski 2012-2014 Academic Excellence
Andrew Inglis 2012-2013 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 25)
Alex Sadowski 2012-2013 1st Team All-Star
Ryan Marcellus 2012-2013 All-Rookie Team
Lachlan Polson 2012-2013 All-Rookie Team
Alex Wolf 2012-2013 Athlete of the Week (Feb 3)
Alex Sadowski 2011-2013 Academic Excellence
Garrett Marcellus 2011-2012 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Oct 30)
Alex Sadowski 2011-2012 Rookie of the Year
All-Rookie Team
Jeremy Finn 2012-2013 Athlete of the Week (Nov 18, Jan 27)
Stephen Richter 2010-2012 Academic Excellence
Jon Joerstad 2010-2011 All-Rookie Team
Henrik Herrebroeden 2009-2011 Academic Excellence
Aleks Saddlemyer 2009-2010 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 29, Feb 28)
Josh Coutts 2009-2010 2nd Team All-Star
Eric Riedstra 2009-2010 All-Rookie Team
Garrett Marcellus 2009-2010 Athlete of the Week (Jan 10)
Brent Hall 2008-2010 Academic Excellence
Dan Goodburn 2008-2009 1st Team All-Star
Aleks Saddlemyer 2008-2009 Athlete of the Week (Jan 18, Mar 1)
Dan Goodburn 2007-2008 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 10)
Chris Abra 2006-2008 Academic Excellence
Dan Goodburn 2006-2008 Academic Excellence
Jeff Spoor 2006-2008 Academic Excellence
John Galloway 2006-2007 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 21)
Dan Goodburn 2006-2007 Athlete of the Week (Feb 4)
Andrew Abbott 2005-2007 Academic Excellence
John Galloway 2005-2007 Academic Excellence
Dan Goodburn 2005-2007 Academic Excellence
Dan Goodburn 2005-2006 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 13)
Brian Riedstra 2005-2006 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Jan 29)
Terry Major 2005-2006 Athlete of the Week (Feb 21)
Dan Goodburn 2004-2006 Academic Excellence
Terry Major 2004-2006 Academic Excellence
Colin Lundeen 2004-2005 Player of the Year
1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 14)
Martin Reader 2003-2004 Player of the Year
1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 9)
Colin Lundeen 2003-2004 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 8)
Matt Carere 2002-2003 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 9, Mar 1)
Adam Parkes 2002-2003 1st Team All-Star
Josh Howatson 2002-2003 2nd Team All-Star
Dan Casey 2001-2002 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 10)
Adam Parkes 2001-2002 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 4, Mar 3)
Matt Carere 2001-2002 2nd Team All-Star
Dan Casey 2000-2001 2nd Team All-Star
Peter Hart 2000-2001 Athlete of the Week (Nov 5)
Domingo Miguel 1999-2000 1st Team All-Star
Athlete of the Week (Nov 7)
Adam Parkes 1999-2000 1st Team All-Star
Dan Casey 1999-2000 2nd Team All-Star
Athlete of the Week (Feb 13)
Darren Goss 1998-1999 1st Team All-Star
Brian Hiebert 1998-1999 1st Team All-Star
Josh Vlasveld 1998-1999 2nd Team All-Star
Andrew Ewert 1997-1998 2nd Team All-Star
Mark Cooper 1996-1997 1st Team All-Star
Mark Cooper 1995-1996 1st Team All-Stars
Cam Wilson 1995-1996 2nd Team All-Star
Brian Stevens 1994-1995 2nd Team All-Star

University Transfers

Name Year School
Cam Fennema 2013-2015 University of BC
Tanner March 2011-2014 University of BC - Okanagan
Lachlan Polson 2012-2014 Mt Royal University
Chhase McFarlen 2010-2013 University of New Brunswick
Davis Proch 2009-2012 University of BC - Okanagan
Alex Saddlemyer 2007-2010 Thompson Rivers University
John Galloway 2005-2007 University of Manitoba
Devon Parkinson 2006-2007 Dalhousie University, 2011 Pan Am Games Team
Eric Collette 2003-2005 University of Winnipeg
Colin Lundeen 2003-2005 Indiana University, Purdue University Fort Wayne
Aaron Winstone 2003-2005 University of Calgary
Martin Reader 2002-2004 University of BC
Josh Howatson 2002-2003 Trinity Western University
Matt Carere 2001-2003 University of Hawaii
Dan Casey 1999-2002 University of Victoria, Dalhousie University
Darren Goss 1998-2000 York University
Domingo Miguel 1998-2000 York University
Brian Hiebert 1998-1999 University of Victoria
Josh Vlasveld 1998-1999 University of Winnipeg & University of Victoria
Dave Major 1998-1999 University of Victoria
Andrew Ewert 1996-1998 Queens University
Mark Cooper 1995-1997 University of Victoria
Cam Wilson 1995-1997 University of Victoria
Cam Cooper 1994-1996 University of Victoria
Loren Jacula 1994-1996 University of Victoria
Brian Stevens 1994-1995 University of Victoria & University of BC
Mike Travers 1993-1997 University of Victoria
Scott Thomas 1993-1997 University of Victoria
Contact Us
Camosun College Lansdowne
3100 Foul Bay Rd
Victoria BC V8P 5J2
Camosun College Interurban
4461 Interurban Rd
Victoria BC V9E 2C1
  • 250–370–3000
  • 1–877–554–7555 (toll-free)

©1996–2017 Camosun College | Victoria BC, Canada | Printed: November 18, 2017 at 9:41 am Change Everything logo for print