Camosun logo for print

Public Service Announcement
Release Date: April 4, 2016

Camosun's Interurban campus was abuzz with activity on Friday, April 1. Over 1,000 middle and high school students were on campus for a one-day event coordinated by the South Island Partnership and Camosun’s School of Trades and Technology. The event introduced younger students to aspects of trades and technology careers, while the older students showcase their skills in competition.

The day featured competitions in Carpentry, Cabinetmaking, Welding, Electronics, Automotive Service, as well as a Spaghetti Bridge, Sumo Robot competitions and a Gravity Car race. The students represented middle and high schools from around South Vancouver Island.

Edward Milne Community School had the most medalists followed by Cowichan Secondary and Royal Bay Secondary and Bayside Middle School sharing third place.

Congratulations to the following individuals:

Automotive Services

  • First: Tyler Marshall - Cowichan Secondary School
  • Second: Evan Tudor-Jones - Cowichan Secondary School
  • Third: Conner Meyer - Belmont Secondary School

Cabinet Making

  • First: Thalia Armstrong - Royal Bay Secondary
  • Second: Brandan Holmquist - Stelly’s Secondary School
  • Third: Carter Gantzert - Royal Bay Secondary

Carpentry

  • First: Jake Schuttinga - Edward Milne Community School
  • Second: Justin Logan - Edward Milne Community School
  • Third: Coltyn Wallin - Edward Milne Community School

Electronics

  • First: Trevor Ford - Cowichan Secondary School
  • Second: Mathew Dardengo - Royal Bay Secondary
  • Third: Ezekiel Guetre - Edward Milne Community School

Welding ACEIT

  • First: Daniel Ralph - Parkland Secondary School
  • Second: Rita Fabroni - Edward Milne Community School
  • Third: Kennedy Archibald - Stelly's Secondary School

Welding

  • First: Ryan Cornbill - Edward Milne Community School

Junior Skills Contest winners

Gravity Car Race

  • First: Nathan Blacklock – Cowichan Secondary School
  • Second: Aiden Wittman, Callum Cambell, Logan Foster, Zachary Grohovac – Bayside Middle School
  • Third: Darrion Fullerton, Jamie Charlie, Owen Alphonse, Sky Hunter – Bayside Middle School

Spaghetti Bridge Building

  • First: Ben White, Charlotte Copeman, Finn Berezowski, Owen Hagreen – Lansdowne Middle School
  • Second: Gareth Mount, Hannah Hoenisch, Lexi Knight, Lucas Keirns – Lansdowne Middle School
  • Third: Kylie Oglive, Malia Lampard, Sienna Nargang – Lansdowne Middle School

Sumo Robot Contest

  • First: Timothy Baillargeon – Journey Middle School
  • Second: Chris Griffiths – Bayside Middle School
  • Third: Justin Davies – Bayside Middle School

Last updated: April 27, 2016 2:56 pm

Contact Us
Camosun College Lansdowne
3100 Foul Bay Rd
Victoria BC V8P 5J2
Camosun College Interurban
4461 Interurban Rd
Victoria BC V9E 2C1
  • 250–370–3000
  • 1–877–554–7555 (toll-free)

©1996–2017 Camosun College | Victoria BC, Canada | Printed: November 23, 2017 at 11:03 pm Change Everything logo for print