Camosun logo for print

Public Service Announcement
Release Date: February 23, 2015

Camosun’s Interurban campus will be abuzz with activity on Friday, February 27. About 1,000 middle and secondary school students will be on campus for a one-day event coordinated by the South Island Partnership and Camosun’s School of Trades and Technology. This three-in-one event will introduce younger students to aspects of trades and technology careers, while the older students showcase their skills in competition for gold, silver and bronze medals.

Regional Skills Competition: 9am-3pm

The Skills Canada BC South Vancouver Island Regional Competition will bring high school students to campus for the day, each competing in one of six skills competitions in trades and technology. Gold medal winners will then represent the south Island region at the 21st annual Skills Canada BC provincial competition in Abbotsford, April 15.

Junior Skills Contests: 10am-1pm

Middle school students (grades 6-9) will test their creativity in three junior contests: Spaghetti Bridge building, Gravity Car race and Sumo Robot contest.

Yes 2 IT hands-on activities: 9am-1pm

School Districts 61 Victoria, 62 Sooke and 63 Saanich are bringing busloads of middle school students to view the contests and to participate in hands-on trades and tech activities.

Detailed agenda

“The Junior Skills contests are always great fun,” says Don Cameron, trades transition coordinator for the South Island Partnership at Camosun. “We have several teams and individuals building and breaking spaghetti bridges, racing their custom-built gravity cars, and entering a Sumo Robot into the ring.”

Camosun College is the largest trades training provider on Vancouver Island, and through the South Island Partnership, works closely with its five local school districts to help young people explore career possibilities. “This event opens doors and opens minds,” explains Cameron. “Senior students who are competing in the skills contests receive coaching and mentorship to build confidence as they showcase their talents. Younger students get to participate in some hands-on activities that will help them connect their personal interests with possible career paths.”

Medals and prizes will be handed out at awards ceremonies at 1pm and 3:30pm.

The 2015 South Vancouver Island Regional winners of the Skills Canada contests

Automotive Services

  • Gold: Lucas Petruzzelli - Oak Bay Secondary
  • Silver: Connall Argue - Victoria High School
  • Bronze: Rhianna McPhee - Edward Milne Community School

Cabinet Making

  • Gold: Jake Schuttinga - Edward Milne Community School
  • Silver: Geoff Flato - Stelly’s Secondary School
  • Bronze: Tyler Strank - Parkland Secondary School

Carpentry

  • Gold: Coltyn Wallin - Edward Milne Community School
  • Silver: Solomon Lindsay - Victoria High School
  • Bronze: Liam Reimer - Belmont Secondary

Culinary Arts

  • Gold: Holly Fischer - Spectrum Community
  • Silver: Apryl Sweenie - Stelly’s Secondary School
  • Bronze: Madison Dodge - Stelly’s Secondary School

Electrical

  • Gold: Keito Valcourt - Victoria High School
  • Silver: Isaac Baatz - Victoria High School
  • Bronze: Aiden Pace - Victoria High School

Welding ACEIT

  • Gold: Tyler Rogers - Parkland Secondary School
  • Silver: Theo DuQuesnay - Parkland Secondary School
  • Bronze: Lee-Ann Rankin - Victoria High School

Welding “C” Graduates

  • Gold: Steven Creasey - Claremont Secondary School
  • Silver: Branson Smith - Lambrick Park Secondary
  • Bronze: Nick Ramage - Belmont Secondary

Junior Skills Contest winners

More than 75 middle school students participated in three Junior Skills contests.

Gravity Car Race

  • Gold: Bradley Hamond, Jack Bowie, Jamie Ravdin, Oscar Curiel Covarrubias – Bayside Middle School
  • Silver: Abigail Simard, Dawson Kern, Jeffrey Keetley, Zachary Fletcher – Bayside Middle School
  • Bronze: Abby Van Oort, Edna Ellsworth, Isabella Blackwell, Silke Staffeldt-Jost – Bayside Middle School

Spaghetti Bridge Building

  • Gold: Camryn Fenwick, Devyn Millwater, Maddie Hepburn, Alyssa Jensen – Bayside Middle School
  • Silver: Emma Cherris-Kelly, Chloe Greenfield, Grace Warren, Mary Warren – Bayside Middle School
  • Bronze: Austin Bordal, Illiya Galbraith – Lansdowne Middle School

Sumo Robot Contest

  • Gold: Torin Lightbody – Bayside Middle School
  • Silver: Aidan Hall – Bayside Middle School
  • Bronze: Isaac Harris – Bayside Middle School

Contact

Don Cameron
Trades Transitions Coordinator, South Island Partnership
Camosun College
office: 250-370-4575
cell: 250-415-2456
camerond@camosun.ca

skills_welding.jpg Crowd on campusplumbingCarpentryCulinary judging

Last updated: September 23, 2015 5:13 pm

Contact Us
Camosun College Lansdowne
3100 Foul Bay Rd
Victoria BC V8P 5J2
Camosun College Interurban
4461 Interurban Rd
Victoria BC V9E 2C1
  • 250–370–3000
  • 1–877–554–7555 (toll-free)

©1996–2017 Camosun College | Victoria BC, Canada | Printed: November 18, 2017 at 5:31 pm Change Everything logo for print