Camosun logo for print

Archived Content

This archived web page remains online for reference, research or record-keeping purposes. This page will not be altered or updated and may contain out of date information. If you’re looking for specific information and haven’t found it, please contact communications@camosun.ca.

Camosun College hosted the South Vancouver Island Regional Skills Competition on Friday, March 1.

Close to 100 secondary students competed in nine trades skills contests. Gold medal winners have now earned the right to represent the South Island region at the upcoming Skills Canada BC provincial competition, to be held in Abbotsford on April 17, 2013. Provincial gold-medal winners will join TeamBC at the national competition, scheduled for June 5-8 in Vancouver.

The 2013 South Vancouver Island Regional winners of the Skills Canada contests:

Automotive Services

  • Gold: Jordan Blake, Stelly's Secondary
  • Silver: Zack Friesen, Cowichan Secondary
  • Bronze: Jeremy Osborne, Victoria High School

Cabinet Making

  • Gold: Patricia Marx, Edward Milne Community School
  • Silver: Eric Vila, Victoria High School
  • Bronze: Kevin Mazur, Belmont Secondary

Carpentry

  • Gold: Wesley Holden, Stelly's Secondary
  • Silver: Malcolm Hemsworth, Stelly's Secondary
  • Bronze: Jared Hanley, Claremont Secondary

Culinary Arts

  • Gold: Devon Fietz, Stelly's Secondary
  • Silver: Matthew Jackson, Stelly's Secondary
  • Bronze: Apryl Sweenie, Stelly's Secondary

Electrical

  • Gold: Levi (Dorian) Rasmussen, Victoria High School
  • Silver: Kato (Marc) Valcourt, Victoria High School
  • Bronze: Frederick Schreiner, Victoria High School

Electronics

  • Gold: Colton Mann, Cowichan Secondary
  • Silver: Spencer Macey, Cowichan Secondary
  • Bronze: Johnathan Sutton, Cowichan Secondary

Fabrication and Welding

  • Gold: Kyle Kononowicz, Cowichan Secondary
  • Silver: Evin Moore, Cowichan Secondary / Ty Welle, Stelly's Secondary
  • Bronze: Ferdinand Schuster, Belmont Secondary

Internet Website Design

  • Gold: Gabriel Silvarredonda, Victoria High School

Architectural CAD

  • First place: Tristyn Kelley, Edward Milne
  • Second place: Jenny Bates, Stelly's
  • Third place: Jaimie Marriot, Edward Milne

Fashion Design:

  • First place: Nicole Podmoroff, Stelly's
  • Second place: Anna-Lena Steiner, Stelly's
  • Third place: Hana Ruzesky – Bashford, Victoria High School

Junior Gravity Car

  • Gold: Cody Whyte – Bay Side Middle
  • Silver: Wynn Toronitz – Bay Side Middle
  • Bronze: Reef Gladwin – John Stubbs

Hairdressing

  • Gold: Timothy Sawers – Victoria High
  • Silver: Austin Poole – Victoria High
  • Bronze: Ketri Sutherland – Victoria High

2013 Regional Hairdressing Competition photos...

In addition, about 50 middle school students participated in three Junior Skills contests.

Junior Skills Contest winners:

Spaghetti Bridge Building

  • Gold: Pereira Elysse, Jessica Schmidt, and Ashton Ramus, Bayside Middle School
  • Silver: Chloe Richards, Macy Richards, Jenna Roman and Jordyn Sjerven, Bayside Middle School
  • Bronze: Harry Tham, Kai Leong, Brendon Smith and Curtis Upshall, Lansdowne Middle School

Sumo Robot Contest

  • Gold: Joey Wilson, John Stubbs Middle School
  • Silver: Jamie Grant and Linden Lacon, John Stubbs Middle School
  • Bronze: Sean Wilson, John Stubbs Middle School

For more information contact:

Kelly Betts, Coordinator,
South Island Partnership, Camosun College
office: 250-370-4828
cell: 250-514-3659
bettsk@camosun.ca

Last updated: April 3, 2013 3:15 pm

Contact Us
Camosun College Lansdowne
3100 Foul Bay Rd
Victoria BC V8P 5J2
Camosun College Interurban
4461 Interurban Rd
Victoria BC V9E 2C1
  • 250–370–3000
  • 1–877–554–7555 (toll-free)

©1996–2019 Camosun College | Victoria BC, Canada | Printed: July 22, 2019 at 8:38 pm Change Everything logo for print