Camosun logo for print

Archived Content

This archived web page remains online for reference, research or record-keeping purposes. This page will not be altered or updated and may contain out of date information. If you’re looking for specific information and haven’t found it, please contact communications@camosun.ca.

May 23, 2012

The School of Trades and Technology annual Student Awards Ceremony was held on Thursday, May 17, 2012. More than 100 awards were presented, for a total value of $51,500.

Thank you to all the donors and the College Foundation for funding these awards, allowing Camosun to honour these exceptional students who worked extremely hard to make the most of their education.

Congratulations to all the award recipients!

View the complete list of awards and recipients (365KB pdf)

Special Awards

Distinguished Alumni Award

Jennifer Macknak (Plumbing)
Awarded to a female in a male-dominated field who demonstrated leadership potential with the program.
Sponsored by Shelley Zapp

Student Kurtis Syzmczak receives Pacific Solar Award from sponsor James Smyth of Pacific Solar Smart Homes.

Student Kurtis Syzmczak receives Pacific Solar Award from sponsor James Smyth of Pacific Solar Smart Homes.

Technology Award of Excellence

Robert Wood (Civil Engineering Technology)
Awarded to a graduating student from a technology program who has demonstrated academic excellence and whose accomplishments outside of class exemplify Camosun College's commitment to excellence in learning.
Sponsored by School of Trades & Technology

ASTTBC Award of Excellence

Scott Brown (Mechanical Engineering Technology)
David Spinks (Electronics and Computer Engineering Technology)
Awarded to a student in any one of Camosun's technology programs accredited by ASTTBC and/or CTAB who has shown exceptional commitment to community service and is applying their technology education through volunteerism.
Sponsored by ASTTBC

Construction Trades Foundation Program Award of Excellence

Jason Wang (Electrical)
Awarded to a graduate of a Foundation Program who has demonstrated exceptional all-around performance.
Sponsored by Independent Contractors & Businesses Association of BC

Vancouver Island Construction Association Apprentice Scholarship

Kevin Nilsson (Electrical-Spectrum Community School)
David McCunnie (Plumbing-Francis Kelsey Secondary)
Awarded to the high school apprentice participating construction trades technical training for the highest technical training achievement.
Sponsored by the Vancouver Island Construction Association

Trades Competitor's Award

Jon Guthrie (Sheet Metal)
Awarded to a Trades student for their outstanding performance in a Trades Competition and recognizing the student's excellent achievement in a Provincial, National or International competition in their chosen trade.
Sponsored by BC Construction Industry

John Drysdale Memorial Award

Tyler Hasebe (Welding)
Awarded to the top all-round Trades student for achievement in course work, attitude and relationship with fellow students and instructors, as well as contribution to both the College and community.
Sponsored by the John Drysdale Memorial Endowment Fund

Lockheed Martin Award

Noel Bellis (Plumbing)
Awarded to a student of Aboriginal heritage who has shown initiative in setting and working towards their educational goals.
Sponsored by Lockheed Martin

Rotary Club of Saanich Trades and Technology Award

John McNeely (Electronics and Computer Engineering Technology)
Awarded to a student who demonstrates hard work and outstanding citizenship while maintaining good marks.
Sponsored by Rotary Club of Saanich

Rotary Club of Royal Oak Trades Award

Vijesh Sharma (Heavy Duty/Commercial Transport Mechanics)
Awarded to a Trades student who has demonstrated an outstanding attitude, dedication and persistence.
Sponsored by Rotary Club of Royal Oak

Construction Trades Apprenticeship Award

Jeffrey Woodthorpe (Plumbing)
Awarded to a student currently doing their apprenticeship training at Camosun College who has achieved high academic standing, demonstrated strong and practical interpersonal skills and has outstanding potential for the future in their chosen discipline.
Sponsored by Vancouver Island Building & Construction Trades Council

Program Advisory Appreciation Awards

Doug Speller (Plumbing)
Peter Breen (CRD)
Awarded to Trades and Technology Program Advisory Committee members in appreciation of their efforts within the committee.
Sponsored by the School of Trades & Technology

Skills Canada Appreciation Award

Stephen Lang / Saryta Schaerer (Computer Systems Technology)
- Cam Russell / Al Van Akker (Carpentry)
In recognition of their contribution to Skills Canada BC 2012
Sponsored by the School of Trades & Technology

Last updated: June 6, 2012 3:23 pm

Contact Us
Camosun College Lansdowne
3100 Foul Bay Rd
Victoria BC V8P 5J2
Camosun College Interurban
4461 Interurban Rd
Victoria BC V9E 2C1
  • 250–370–3000
  • 1–877–554–7555 (toll-free)

©1996–2019 Camosun College | Victoria BC, Canada | Printed: May 26, 2019 at 11:01 pm Change Everything logo for print